Chutná absint jako sirup na kašel?

Chutná absint jako sirup na kašel?

Navstěva tvůrcovy lihovaru absintu

Na počátku tohoto dobrodružství stojí moje předchozí návštěva malého domácího lihovaru absintu ukrytého v srdci francouzských Alp. V době, kdy jsem tam byl, jsem nevěděl tolka o absintu, jak vím nyní. Dokonce jsem slyšel některé spekulace, podle nichž absint chutná jako sirup na kašel. Jakmile mi ale majitel lihovaru, téměř podobný místnímu obyvateli z pohádky, představil proces výroby absintu, začal jsem chápat, proč tato silence není úplně správná v popisování chuti tohoto legendárního alkoholu.

Absinth proti sirupu na kašel

Každý, kdo mi tvrdí, že absint chutná jako sirup na kašel, mi připadá jako někdo, kdo nikdy neochutnal pořádný absint. Nebo alespoň ne porovnal obě chutě. Pravda je, že sirup na kašel a absint sdílí určité podobné vlastnosti v chuti - oba jsou sladké (někdy až příliš) a oba obsahují silné bylinné tóny. Ovšem, zatímco sirup na kašel je jednoduchý a přímočarý, absint je složitý a sofistikovaný.

Kořeny absintu

Absint pochází ze Švýcarska, což je skutečnost, kterou by mohla podle všeho popřít řada Francouzů. Absint je velmi silný alkoholický nápoj, který se tradičně připravuje z pelíněku a dalších bylin. Někteří lidé tvrdí, že absint má léčivé vlastnosti, přesně jako sirup na kašel. Ale mezi absintem a sirupem na kašel je mnoho rozdílů, a to jak v chuti, tak v účincích.

Výroba absintu

Proces výroby absintu je umělecký i vědečtí. Je to kombinace těch nejlepších aspektů alchymie a kulinářských dovedností. Byliny se vaří v alkoholu, aby se extrahovaly jejich aromatické a léčivé složky. Poté se směs destiluje a nakonec může mít až 70% alkoholu. Tím, kdo kontroluje celý tento proces, je hlavně citem zkušeného tvůrce absintu.

Příběh o mém psovi Maxovi a absintu

Zaznamenání mnou udělaných změn a vylepšení je něco, co mě velmi baví. A proto se toho držím i v případě mého psa Maxe. Jak jsem si v tomto směru však všiml, při pojídání bylin, zvláště těch, které najde při běhání venku, Max reaguje podobně jako lidé reagují při popíjení absintu - více se uvolní a stává se spokojenějším.

Proč absint není jako sirup na kašel

Jedním ze základních rozdílů mezi sirupem na kašel a absintem je jejich chuť. Absint je velmi bylinný a má silnější chuť než sirup na kašel. Sirup na kašel je obecně sladký a měkčí na chuť. Pokud byste chtěli srovnat absint se sirupem na kašel z hlediska chuti, absint by byl jako jakési smyslné tango plné vášně a sirup na kašel by byl jako jemné valčíky, které vás ukolébají do spánku.

Osobní zkušenost s degustací absintu

Když jsem v tom lihovaru ochutnal absint poprvé, připomínalo mi to návštěvu botanické zahrady. Byla to symfonie chutí a vůní, úplně jiná než cokoli, co jsem kdy zažil. Čerstvé, ostré, zářivé chutě, které se proměňovaly a vyvíjely v ústech. Byl to jako nějaký sen, ve kterém byste mohli ochutnat všechny bylinky světa najednou.

Absint a jeho mytologie

Jedním z důvodů, proč absint vyvolává tolik kontroverzí a mýtů, je jeho historie a pověst. Byl to oblíbený nápoj mnoha umělců, spisovatelů a myslitelů 19. století. A tak se narodilo mnoho povedených příběhů a legend, které dodnes fascinují a inspirují.

Podmínky pro správnou konzumaci absintu

Absint je nápoj, který si zaslouží být vychutnáván v klidu a pohodlí. Ideální je mít dostatek času na to, abyste mohli opravdu ocenit všechny jeho dochucovací látky. A samozřejmě, nikdy byste neměli zapomínat na klasický způsob podávání absintu, který zahrnuje speciální lžičku, kostku cukru a ledově studenou vodu, která se pomalu přilévá.

Závěr: Absint není pro každého

Rozhodné „ne“ na otázku, zda absint chutná jako sirup na kašel. Rozdílné charakteristiky a významy obou směsí jsou obrovské a nesrovnatelné. Pro někoho může být absint příliš silný nebo nepříjemný, zatímco pro jiného může být sirup na kašel příliš sladký nebo jednoduchý. Ale jedno je jisté - oba mají své místo na našem světě a oba přinášejí lidem úlevu - ať už od kašle, nebo od reality.