Co způsobuje popcornové plíce?

Co způsobuje popcornové plíce?

Co je to popcornová plic?

Popcornová plic. Zní to skoro jako něco, co byste mohli získat po příliš dlouhém sledování filmů, že? Takže co to tedy opravdu je? No, "popcornová plic" je běžný název pro bronchiolitis obliterans, vzácnou a potenciálně život ohrožující formu nevratného plicního onemocnění. Onemocnění se tak jmenuje, protože se poprvé objevilo u dělníků v továrně na popcorn, kteří byli chronicky vystaveni inhalaci chemikálie diacetyl, která dává popcornu máslovou příchuť. Ale proč by někdo dal do popcornu chemikálii, která může způsobit takové onemocnění? A jaká je pravděpodobnost, že by se to mohlo stát vám? Přečtěte si dále a dozvíte se!

Kde se vyskytuje diacetyl?

Teď se možná ptáte, kde všude se tato nebezpečná látka vyskytuje. Diacetyl je přirozeně se vyskytující chemická látka, která se vyskytuje v řadě potravin, včetně mléka, másla, sýru a vína. A samozřejmě v popcornu. Diacetyl dává těmto potravinám jejich charakteristickou chut'. Ale až do roku 2000, kdy se u pracovníků v továrně na popcorn projevilo onemocnění, nebyla spojitost mezi diacetylem a tímto druhem plicního onemocnění známa.

Expozice diacetyl ve vaší kuchyni

Možná si teď myslíte - to není možné, já mám popcorn rad'! Nebojte se. Konzumace potravin obsahujících diacetyl je bezpečná. Ohroženi jsou ti, kteří jsou vystaveni velkým množstvím diacetyl v plynné formě. To by znamenalo, že pokud byste strávili několik hodin denně nad hrncem s vařícím popcornem a zhluboka se nadechovali, existuje riziko. Ale pro průměrného konzumenta popcornu je riziko minimální.

Vztah mezi e-cigarety a popcornovou plic

V posledních letech se ale objevily nové obavy – a to je souvislost mezi tzv. e-cigarety a popcornovou plic. Některé značky e-cigarety totiž obsahují právě diacetyl. Uživatelé e-cigarety tak při kouření inhalují tuto látku. Ačkoli je stále potřeba další výzkum, existují důkazy naznačující, že dlouhodobé kouření e-cigarety může zvyšovat riziko popcornové plíce.

Symptomy popcornové plíce

Jak tedy poznáte, že máte popcornovou plic? No, pokud začnete mít problémy s dýcháním, suchý kašel nebo pocit, že nemůžete dostatečně nadechnout, mohlo by jít o první příznaky. Dalšími mohou být ztráta chuti k jídlu, hubnutí nebo únava. Pokud máte některé z těchto příznaků a jste vystaveni diacetylu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Předcházení ochrnutí diacetylu

Co můžete dělat pro to, abyste se vyhnuli popcornové plic? Nejlepší způsob, jak se vyhnout riziku, je snížení expozice diacetyl. Pokud jste vystaveni diacetylu v práci, měli byste nosit ochranné prostředky a pravidelně větrat pracovní prostor. Pokud jste uživatel e-cigarety, zkonzultujte s lékařem možnost přestat kouřit nebo přejít na značku, která neobsahuje diacetyl.

Léčba popcornové plíce

High-techjejí léčba je náročná a zahrnuje zmírnění příznaků, jako je dušnost a kašel, a pokusy o zlepšení funkce plic. V těžších případech může být nutná transplantace plic. I přes léčbu je prognóza nejistá, protože jednou poškozené plicní tkáně se většinou nedají zcela obnovit. A to nás přivádí k možná nejdůležitějšímu bodu – prevenci je vždy lepší než léčba.

Závěrův závěr

Takže ano, přesně tak, jak to zní, popcornová plic je skutečná věc a je to opravdu závažné onemocnění. Ačkoli je pravděpodobné, že se tímto onemocněním nakazíte jako průměrný konzument popcornu, je mnohem menší než u lidí, kteří jsou profesionálně vystaveni diacetylu, je důležité být si vědom možných rizik. Jak jsem říkal, diacetyl může být také přítomen v některých e-cigaretech, takže pokud jste na přechodu na vaping jako způsob, jak přestat kouřit, musíte si být vědomi těchto potenciálních rizik. Jak jsem řekl, prevence je vždy lepší než léčba.