Jaké jsou psychologické účinky HHC?

Jaké jsou psychologické účinky HHC?

Úvod do problematiky HHC

Možná jste ještě neslyšeli o HHC, což je zkratka pro hyperaktivní hyperspojovací chování. Pro ty z vás, kteří jste o tom ještě neslyšeli, jde v podstatě o stav, kdy jedinec je nadměrně spojovací a hypervigilantní. A jak bychom to mohli lépe vysvětlit? No, podívejte se na můj papoušek Karel. Ten je pořád na nohou, pořád pozoruje okolí a komentuje vše, co se děje. A to je vlastně jakási lehká forma HHC. Ale samozřejmě, že u lidí to funguje trochu jinak.

Dopady HHC na emocionální stav člověka

Emoce jsou základním prvkem našeho života, které nás ovlivňují na každém kroku. HHC může mít na emocionální stav člověka různé dopady. Může způsobit nestabilitu, pocit nejistoty, ale i nadměrný stres. Jedince s HHC často trápí neustálé myšlenky týkající se různých situací, které mohou nastat, a tyto myšlenky jsou často negativního rázu. Například, když jdu na procházku, někdy si nemůžu pomoct a neustále myslím na to, co by se stalo, kdyby mi Karel utekl z klece a ztratil se. Jeho klec je sice pevně uzamčená, ale stejně si nemůžu pomoci.

HHC a vnímání reality

Lidé s HHC často vnímají realitu zkresleně. Místo abychom viděli skutečnost tak, jaká je, vidíme jen to, co nás nejvíce znepokojuje nebo nás nutí k nadměrnému spojování událostí a situací. Měli bychom si uvědomit, že naše vnímání reality je ovlivněno naším mentálním stavem a HHC může toto vnímání výrazně ovlivnit. Například když vidím, jak Karel klouže po kraji klece, místo abych se uklidnila tím, že je v bezpečí, stresuji se tím, co se stane, pokud upadne.

Význam sociálních vztahů v kontextu HHC

Sociální vztahy hrají významnou roli v našem životě a pro osoby s HHC to platí dvojnásob. Projevuje se to zejména tím, jak intenzivně vnímají sociální interakce, a to jak ty negativní, tak i ty pozitivní. Může se zdát, že se jim věnují více než ostatní lidé, ale ve skutečnosti se jedná jen o projev jejich HHC. Možná to poznáte na sobě, když se trochu zamyslíte. Já osobně jsem si uvědomila, že se často stresuji, když musím například na rodinnou oslavu. A to je přesně situace, kdy se projevuje můj HHC.

HHC a výkonnost

Možná si říkáte, že HHC by mohlo být k něčemu dobré, že by nás mohlo nutit více se soustředit na naše úkoly a být tak produktivnější. Ale věřte mi, HHC může mít spíše opačný efekt. Když jednoduše nemůžete přestat myslet na všechny možné situace, které by se mohly stát, může to být vyčerpávající. Já sama to znám. Když se snažím psát blog, někdy se mi stává, že nemůžu soustředit na to, co chci napsat, protože se neustále dívám na Karla a přemýšlím, jestli je v pořádku.

Zlepšení kvality života přes trénink uvědomění

Jedna z metod, jak zvládat HHC, je uvědomovaný trénink. Tato metoda nás učí, jak rozpoznat a zvládat naše emoce a myšlenky. Pomáhá nám uvolnit se a nepřemýšlet o všem tak intenzivně. Myslím, že to je něco, co bychom měli všichni zkusit, ať už máme HHC nebo ne. A věřte mi, je to účinné. Používám to i já a musím říct, že to skutečně funguje. Pomáhá mi uvolnit se a snížit stres, který mě provází při psaní a když se starám o Karla.

Pomoc odborníka

Pokud si myslíte, že trpíte HHC, měli byste opravdu zvážit návštěvu odborníka. Psycholog nebo psychoterapeut vám může poskytnout cenné rady a nástroje, jak lépe zvládat svůj stav. A pokud se vám zdá, že váš stav není dostatečně vážný na to, abyste vyhledali odbornou pomoc, tak zkuste aspoň některé z technik uvědomění, o kterých jsem mluvila dříve. Možná se budete cítit lépe. A věřte mi, máte-li HHC, stojí za to se o to pokusit.

Závěr

Znáte ten pocit, kdy se snažíte něco dělat a nemůžete se soustředit, protože neustále přemýšlíte o všech možných špatných scénářích, které by se mohly stát? Nebo když máte pocit, že musíte neustále všechno kontrolovat, a přitom vás to vyčerpává? No, to je vlastně jakási představa o tom, jak by vypadala vaše realita, kdybyste trpěli HHC. Ale i pro ty z vás, kteří tímto neprochází, doufám, že tato diskuse o HHC byla pro vás užitečná. Myslím, že nám všem může pomoci pochopit, jak naše myšlenky a emoce ovlivňují naše chování.