Je IPA silnější než běžné pivo?

Je IPA silnější než běžné pivo?

Pravda o síle piva: Proč je IPA silnější než běžné pivo?

Považte se za opravdového znalce piva? Dobře, pak vám tato otázka určitě není cizí: Je IPA skutečně silnější než normální pivo? Dlouho mi to dělalo vrásky na čele. A konečně, rozhodl jsem se tomu přijít na kloub. Abyste však obdrželi přesvědčivou odpověď, bude zapotřebí trochu teorie. A bylo by fajn, kdybychom si rozuměli v otázkách týkajících se stupňovitosti, kvasných procesů a chmelu. Tak se připravte na malou výuku pivovarnictví. Je jím potřebné projít se s námi, pokud chcete pochopit magii, kterou je pivo.

Co vlastně znamená IPA?

Ještě než se ponoříme do akademických vod, dovolte mi vysvětlit, co vlastně zkratka IPA znamená. IPA je zkratkou pro India Pale Ale, což je silný a silně hořký druh piva, který se poprvé objevil v Anglii kolem roku 1835. Jde o zvláštní styl, který se vyvinul z potřeby, jak dostat kvalitní pivo do internátních standing britských vojáků v Indii během britské nadvlády. Díky vyššímu obsahu alkoholu a hořkosti z chmele bylo pivo schopné vydržet dlouhou dobu námořní cestu. A od té doby se stal stylem oblíbeným mezi milovníky piva po celém světě.

Kvasný proces: Magie, která dává pivu jeho sílu

Jako tatínek dvou úžasných dětí - Ondřeje a Venduly - vždy dbám na to, jak zdravé a vyvážené jsou produkty, které konzumujeme. A pivo očividně nijak nevyčleňuju. Důležitým faktorem, který ovlivňuje sílu piva, je proces kvašení. Ale co to vlastně znamená a jak to funguje? Během procesu kvašení cukry obsažené v pivovarnickém kvasu (sladu) se s pomocí pivovarských kvasinek mění na alkohol a oxid uhličitý. Toto je jednoduchý popis komplikovaného procesu. Ve skutečnosti se jedná o kombinaci chemických a biologických procesů, které vyžadují pečlivou kontrolu a jemné doteky zkušených pivovarníků.

Alkohol: Zdraví, ale s mírou

Alkohol je jednou z věcí, kterým měříme sílu piva. Ale jak výše popsaný kvasný proces ovlivňuje množství alkoholu v pivu? To může být trochu matoucí, takže si to rozložíme na jednoduché kusy. Při výrobě piva jsou k dispozici určité cukry, které mohou kvasinky fermentovat. Tyto cukry pocházejí ze sladu a jejich množství ovlivňuje, kolik alkoholu může být vytvořeno. Úroveň těchto jednoduchých cukrů, které mohou být kvasinkami fermentovány, se měří pomocí stupňovitosti. Čím vyšší je stupňovitost, tím více cukru je k dispozici pro kvasinky a tím silnější může být pivo.

Stupňovitost: Jak silné je naše pivo?

Stupňovitost je koncept, který jsem slyšel poprvé, když jsem navštěvoval jednu malou rodinnou pivovarnu v blízkosti Olomouce. V podstatě se jedná o měření hustoty roztoku před kvašením, tedy o podíl rozpuštěných cukrů v původním mladině. A jak už víme, čím více je ve výchozím roztoku cukru, tím vyšší může být potenciální obsah alkoholu. Dobře, takže nyní již chápete, jak je kvasný proces spojený se stupňovitostí a jak obojí ovlivňuje výslednou sílu piva.

Chmel: Hořká pravda

Jeden z největších rozdílů mezi IPA a mnoha jinými styly piva (nejen silly těch světlých) je množství chmele, které se používá při výrobě. Chmel dodává pivu jeho charakteristickou hořkou chuť a také přidává konzervanty, které pomáhají pivo udržet déle. To je důvod, proč byly IPA často využívány při dlouhých námořních cestách - vyšší obsah chmele jim umožnil vydržet mnohem déle než jiné druhy piva. A ano, můžete to hádat, vyšší obsah chmele také obvykle znamená silnější pivo.

Otázka chuti

Ale všechna tato teorie nám říká jen to, co bychom mohli očekávat. Když se dostaneme k tomu, co skutečně chutná, mohou se věci ještě více zkomplikovat. Protože dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje sílu piva, je samozřejmě chuť. IPA je silně hořké pivo a to hořkost pomáhá maskovat vyšší obsah alkoholu. Na druhé straně, světlé piva, jako je pilsner, mají jemnější chuť a v důsledku toho se vyšší obsah alkoholu projevuje silněji. Takže i když může být IPA silnější v termínech obsahu alkoholu, nemusí nutně působit jako silnější při konzumaci.

IPA vs. normální pivo: Konečný verdikt

Tak to tedy máme. Pokud se nám podařilo vyřešit otázku, proč je IPA považováno za silnější než běžné pivo, vsadil bych se, že teď máte chuť na dobrý, chladný pintu. Ale ještě než se rozhodnete, je důležité si uvědomit jednu věc. Ačkoli IPA obecně obsahuje více alkoholu než mnoho jiných stylů piva, množství alkoholu se může mezi jednotlivými značkami a dávkami lišit. Takže když si příště objednáte to IPA, pamatujte na to, že pivní svět je plný rozmanitosti a že skutečná síla piva může být stejně unikátní, jako jeho chuť.