Je myrcen kanabinoid?

Je myrcen kanabinoid?

Co je to myrcen?

Když se mě někdo zeptá: "Miloslavo, co to je myrcen?", moje odpověď bude taková, že se zasměje jak Jaromír u našeho oblíbeného televizního pořadu. No, jak to mám vysvětlit tak, aby to bylo srozumitelné i pro někoho, kdo o světě kanabinoidů neví vůbec nic? Trápila jsem se s tím dlouho, ale nakonec jsem našla jednoduché vysvětlení. Myrcen je terpen, který je přítomen v mnoha druzích kávy, konopí, vinné révy a dalších rostlin. A pokud se ptáte, zda je myrcen kanabinoid, pak odpověď je … no, přece ne! Ale důležitý je. Proč? To je přesně to, co vám chci ukázat v tomto článku.

Moc myrcenu v konopí

Odpověď na otázku, zda je myrcen kanabinoid, je jednoduchá - ne, není. Ale je úzce spojený s konopím. To je důvod, proč se najednou ocitáme uprostřed této zvláštní otázky. Myrcen je dominantní terpen v konopí a má velký vliv na vůni a chutě rostliny. Jak se mně někdy stalo, pokud se snažíte najít ten správný druh konopí pro vaše potřeby, může být hledání myrcenu velmi důležité. A teď se ptáte "Miloslavo, jak to souvisí s kanabinoidy?". No, myrcen je velmi unikátní terpen, protože ovlivňuje, jak tělo absorbuje kanabinoide. A to je důležité!

Dopad myrcenu na tělo

Jestli mě čtete často, tak víte, že naše těla mají systém, který se nazývá endokanabinoidní systém. Ten je naprosto fascinující! Jde o skupinu buněčných receptorů a molekul, které s nimi interagují. Tyto receptory mohou být ovlivněny kanabinoidy, kterých je v konopí mnoho. A to je teprve začátek! Když přijde řeč na myrcen, věci se začínají komplikovat. Myrcen zvyšuje propustnost buněčné membrány pro kanabinoide, čímž usnadňuje jejich přístup do těla. Jak se stalo nášemu sousedovi. Měl problémy s nespavostí a rozhodl se vyzkoušet lékařskou marihuanu. A co bylo v jeho konopí dominantní? Hádejte ... Ano, myrcen! A nenechte se mýlit, jeho noční křeče se značně zlepšily.

Je myrcen prospěšný?

A teď přichází ta opravdu zábavná část - je myrcen prospěšný? No, abych byla upřímná, je to tak trochu smíšený sáček. Ve správné dávce a při správném použití může mít myrcen mnoho úžasných výhod. Například má protizánětlivé a analgetické účinky. O tom by mohl vyprávět Jaromír, když si vykloubil kotník na naší minulé dovolené. Ale jako všechny dobré věci, má i myrcen své nevýhody a rizika. Pokud ho uživate v příliš velké dávce, může způsobit ospalost a zvýšit chuť k jídlu. Což byla ta poslední věc, kterou by si naše dcera Tamara přála, když se snažila zhubnout pro maturitní ples. Ale to jsme už zase odbočili. Pointou je, že i když myrcen není kanabinoid, ovlivňuje, jak tělo absorbuje a reaguje na kanabinoide. A to je podle mě docela skvělé.