Mají nápoje s obsahem konopí kalorie? Průvodce příznaky pro zdravý životní styl

Mají nápoje s obsahem konopí kalorie? Průvodce příznaky pro zdravý životní styl

Kalorický obsah konopných nápojů

Když se řekne "konopný nápoj", možná vás napadne otázka, jestli je tato moderní pochoutka spojená s nějakou zátěží pro váš kalorický příjem. A opravdu, kalorická hodnota konopných nápojů je téma, které je dobré mít na paměti, když si užíváte jejich specifické chuti a účinků. Někdy se může zdát, že nápoje obsahující něco tak "zeleného" jako je konopí, musí být automaticky zdravé a bez kalorií, ale to je trochu scestné představení. Skutečnost je taková, že konopné nápoje mohou být stejně kalorické jako kterákoliv jiná nealkoholická lahůdka - někdy jsou dokonce výživou bohatší. Když si dopřáváte konopné nápoje, je důležité si uvědomit, že se jejich kalorický obsah může výrazně lišit v závislosti na dalších ingrediencích, jako jsou cukry, ovocné šťávy či smetana, které se často přidávají pro zlepšení chuti.

Složení a ingredience konopných nápojů

Složení konopných nápojů je faktor, který nejvíce určuje kalorický obsah. Konopí samo o sobě nemá mnoho kalorií, ale při výrobě nápojů se k němu často přidává řada dalších složek zvyšující kalorickou hodnotu. Můj oblíbený konopný nápoj je třeba směs konopného mléka, kakaových bóbů a trošky skořice - zvučí lákavě, že? Ale i takovýto skvost může být plný kalorií! Je to jako s každým jiným nápojem - pokud obsahuje cukr nebo jiné sladidlo, je třeba počítat s vyššími kaloriemi. A teď si představte, že si k tomu nápoji dáte ještě něco na zub - a najednou vaše malá odpolední svačinka nemusí být tak nevinná, jak se zpočátku zdála.

Kalorie ve srovnání s alkoholickými nápoji

Pro zajímavost, kalorické množství v konopných nápojích může být srovnatelné s některými alkoholickými nápoji. Není to taková bomba, jako by mohly být některé koktejly nebo sladké víno, ale určitě se můžete překvapit. Jsem ten typ člověka, který rád srovnává, takže si dávám pozor i na to, co pijí moji kamarádi v hospodě - zda ten jejich pivní bříško není spíš od sladkých drinků. Ačkoliv konopné nápoje neobsahují alkohol, mohou na kalorickou bombu narazit i jejich milovníci. Chtělo by to takovou tu tabulku na stěně každého baru, kde by byly kalorie psány velkými čísly - to by asi mnohé překvapilo!

Diety a konopné nápoje

Pokud jste na jakékoliv dietě, máte to trochu komplikovanější i s konopnými nápoji. Nejedná se jen o kalorie - je třeba myslet i na sacharidy, cukry a další složky, které mohou vašemu dietnímu režimu překážet. Například, když jsem experimentovala s nízkosacharidovou dietou, zjistila jsem, že hledání konopného nápoje, který by nebyl zátěží pro moje sacharidové kvóty, bylo docela oriešok. Kdo by si myslel, že i něco, co zní tak nevinně jako 'rooibos s konopným mlékem', může být pastí pro sacharidy? A ano, mluvím ze zkušenosti - jednou se mi podařilo "omylem" vykopat z ketózy právě takovým malým nevinným nápojem.

Tipy na snižování kalorií v konopných nápojích

Mám pro vás ale i dobré zprávy. Existuje řada způsobů, jak si užít konopný nápoj bez té tíhy kalorického výčitky. Prvním krokem by bylo vyhýbat se přidaným cukrům a smetanám, které kalorie raketově vyšvihnou nahoru. Já si třeba dopřávám svůj konopný čaj s trochou medu nebo vybírám nápoje, které jsou slazené alternativními sladidly s nižší kalorickou hodnotou. Ano, přiznávám, někdy si připadám jako kalorický detektiv, když vybírám to pravé sladidlo. Ale o to větší je radost, když najdu nápoj, který je nejen lahký a zdravý, ale i pořádně chutný!

Udržitelnost a další aspekty konopných nápojů

A když už mluvíme o konopných nápojích, nemůžeme opomenout i jiné aspekty, jako je udržitelnost a ekologický dopad. Věděli jste, že konopná semena jsou jedním z nejvíce udržitelných zdrojů rostlinné bílkoviny? A že konopí jako takové je šetrné k životnímu prostředí? A to je přeci jen další důvod, proč jsou konopné nápoje tak skvělé - můžete si je užívat s vědomím, že nejenže jsou dobře pro vaše tělo, ale i pro naši planetu. Já osobně mám vždy o to větší pocit spokojenosti, když vím, že moje oblíbené občerstvení nepřispívá k rozšiřování uhlíkové stopy.

Konopné nápoje a jejich místo v kultuře a kuchyni

Ještě bych se ráda dotkla tématu, které je mi velmi blízké - místo konopných nápojů v kultuře a kuchyni. Konopné nápoje se stávají stále populárnějšími a udělaly si místo na pultech kaváren, barů a i v lednicích domácností. A myslím, že je to oprávněná popularita - přinášejí totiž nejen unikátní gurmánský zážitek, ale i představují zdravou alternativu běžným nealkoholickým nápojům. Sama ráda experimentuji s konopnými recepty a nápoji a pozoruji, jak si každý najde ten svůj oblíbený způsob, jak konopí zapojit do své stravy a každodenního života. Ať už je to čaj na dobré ráno nebo smoothie na zahnání hladu, konopí je víc než jen surovina - stalo se z něho takové malé kulinářské dobrodružství pro mě a pro mnohé z vás.