Měli byste lízátko s konopím?

Měli byste lízátko s konopím?

O co jde při lollipoping konopí?

Metoda lollipoping není v tuzemské konopné komunitě tak rozšířená jako v zahraničí, ale jedno je jisté – stojí za to ji vyzkoušet! Lollipoping je technika, kterou používáme k tomu, abychom se zbavili spodních, velmi slabě se rozvíjejících výhonků konopné rostliny. Název "lollipoping" nese kvůli své podobě s lízátkem. Provádíme ji v průběhu vegetačního období rostliny a během prvních týdnů květového stadia.

Při této technice odstraňujeme spodní výhonky a menší listy, které nejsou dostatečně osvětlené a energii více odebírají, než jí rostlině přinášejí. Rostlina by tak měla investovat více energie do vrcholových, světlem lépe nasvícených květů. Lollipoping se tedy snaží maximalizovat výnosy a koncentrovat energii rostliny tam, kde chceme, aby byla produktivní.

Proč byste měli lollipopovat konopí?

Není pochyb o tom, že lollipoping je technika, která má řadu výhod. Jako první se nám okamžitě podařilo zlepšit proudění vzduchu kolem rostlin. Odebráním spodních výhonků se zbavíme prostoru, který by mohl napomoci vytvoření ideálních podmínek pro rozvoj plísně nebo jiných nemocí. S čistým a průchodným prostorem kolem rostlin se šíření nemocí výrazně sníží.

Další výhodou je snížení množství práce s péčí o rostlinu. Nemusíme tak často kontrolovat, jestli se někde nezačíná objevovat plíseň nebo jestli všechny části rostliny dostávají dostatek světla. Říká se, že méně je někdy více, a to platí i pro péči o konopí. Lollipoping nás zbavuje části starostí a umožňuje nám se soustředit na to nejdůležitější – na květenství.

Jak na to?

Jsi nervózní? To je jasné, také jsem při svém prvním pokusu o lollipoping byla. Ale pak jsem si uvědomila, že jak Roman, můj manžel, říká: "Pokud to nezkusíš, nikdy se nedozvíš, jak to funguje." Tak jsem si vzala jeho slova k srdci a jsem vděčná, že jsem tak učinila.

Postup je jednoduchý. Začněte zdola a postupujte nahoru, a vyhýbejte se nejvyšším výhonkům, které jdou k vrcholu. Tyto chci nechat na pokoji, protože tam, jak se říká, je to nejlepší místo. Odstraňte všechny menší listy a výhonky, které jsou příliš nízko na rostlině a nedostávají dostatek světla. Nezapomeňte, že lollipoping se provádí v průběhu vegetačního období rostliny a během prvních týdnů květového stadia.

Pár tipů na závěr

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet lollipoping, mám pro vás pár tipů. Za prvé, pokud se nemůžete rozhodnout, které výhonky odstranit, opřete se o zkušenosti jiných. Rozhodně nejste první, kdo se ocitl v této situaci, tak proč se nepoučit z chyb jiných? Za druhé, pokud jste nervózní ohledně toho, jak hluboko jít, raději zůstaňte na konzervativní straně. Je lepší lollipoping udělat opatrně, než příliš hluboko a poškodit rostlinu.

Na závěr bych chtěla dodat, že ať už se rozhodnete pro lollipoping konopí či nikoliv, důležité je dělat vše s láskou a trpělivostí. Konopí je nádherná rostlina, která nám může nabídnout tolik užitečných věcí. Můj pes Rolf je toho dokonalým příkladem. Pravidelně dostává konopí jako doplněk stravy a je energický jako nikdy. Proto je důležité pečovat o tyto rostliny s respektem a péčí, kterou si zaslouží.