Opíjí vás absint rychle?

Opíjí vás absint rychle?

Úvod do světa absintu

Absint je tu s námi již více než dvě století. Napětí mezi závratnou pověstí a nevyvratitelnou pravdou je vždy záhadou pro většinu z nás. Ale nejdřív, co to vlastně ten absint je? No, je to silný alkoholický nápoj, který získává své zelené zabarvení ze směsi bylin a rostlin, včetně třezalky tečkované, anýzu a fenyklu. Ale nejdůležitější je pelyněk pravý. A právě tento pelyněk může působit na některé lidi trochu... no, vzrušující.

Jak rychle vás absint může opít

Pokud vás teď napadlo, že absint vás opije rychleji než jiný alkohol, mohu vás uklidnit. Opravdový absint má vysoký obsah alkoholu, často přesahuje 60%. V porovnání s obyčejnou vodkou či whisky, které se pohybují kolem 40%, je tedy absint silnější. To znamená, že když ho vypijete stejné množství, opijete se rychleji. To je ale srovnatelné s jinými lihovinami o stejném procentuálním obsahu alkoholu.

Psychoaktivní účinky absintu

Ale co ta vzrušující vlastnost, o které jsem zmiňoval? Víte, v absintu je obsažen thujon, chemická látka, která je také v pelyňku. Mnoho lidí věří, že thujon může způsobovat halucinace. Ale je to opravdu pravda? V dnešní době se průmyslově vyráběný absint musí řídit zákonným limitem na obsah thujonu, takže většinou by halucinace neměly nastat. Ale vaše vnímání pocity měnícího se opojení může být odlišné od konzumace jiných alkoholů.

Jak správně pít absint

Mimochodem, správné pití absintu je celý proces - rituál, kdy se nad absinťový pohárek drží cukrový kostka, na kterou se pomalu kape voda. Cukr se pomalu rozpouští a kapá do skleničky, čímž se míchá s absintem a voda ho zředí. Tento proces se nazývá "louche" a mění absint z průzračné tekutiny na mléčnou emulzi. A pokud se někomu zdá, že se po tomto rituálu cítí jinak než po obyčejném panáku, může jít o placebo efekt - očekávaní je silný nástroj našeho mozku.

Rozebírání bájí a pověstí

A pak jsou tu samozřejmě pověsti a legendy. Například ta o slavném malíři Vincentu van Goghu, který si údajně při absintové kocovině odřízl ucho. Dokonce i absintová "víla zelená" je produktem fascinujícího marketingu 19. století. Ale jak už to tak se legendami bývá, pravda je často mnohem obyčejnější a méně romantická.

Osvěta o absintu

Asi před deseti lety můj kamarád přivezl láhev absintu z dovolené. Byli jsme mladí, zvědaví a odvážní, takže jsme si řekli, že to zkusíme. Vzpomínám si na ten jemný bylinný vůně, na zelenkavou tekutinu v malých skleničkách a na ten rituál s cukrovou kostkou a vodou. V ten večer jsme vypili celou láhev a já mohl na vlastní kůži zažít, jaké to je být opilý absintem. Byl to zážitek, který jsem nikdy nezapomněl a ani nechci. Prostě na absint se nesmí zapomenout. Ale ne, žádné víly nebo halucinace. Jen kocovina jak sviňa.

Můj příběh je jen jeden z tisíců a jak sám můžu potvrdit, absint je silný alkohol, který vás může opít rychleji než některé jiné nápoje. Ale žádný zázračný lektvar to není. Takže pokud se chystáte vyzkoušet absint, udělejte to s rozvahou a hlavně - užívejte si to. A pokud máte po ruce cukrovou kostku a trochu vody, o to lépe.

Ať už je absint vaším oblíbeným nápojem, nebo jste ho nikdy nevypili, vždy je dobré mít přehled o tom, co konzumujete. A já doufám, že jsem vám tímto článkem trochu rozjasnil nejasnosti a různé mýty ohledně absintu. Život je přece jen o zkoušení nových věcí a poznávání neznámého. Na zdraví!