Proč se absint nazývá Zelená víla?

Proč se absint nazývá Zelená víla?

Mýtus a mystérium Absinthu

Chcete slyšet opravdu zajímavý příběh? Dobre, tak se pohodlně usadte. Tento příběh začíná v 18. století ve Švýcarsku, kde se poprvé začal vyrábět magický nápoj jménem Absinth. Ale proč je mu lidově řečeno "Zelená víla"? To je otázka, kterou se dneska pokusíme rozluštit. Budeme se proplétat historií, legendami a fakty, abychom se pokusili pochopit, jak tento pověstmi opředený nápoj získal svůj neobvyklý přezdívku.

Zelená barva, zelená víla

Odpověď je nasnadě – když se podíváte na sklenici absinthu, první věc, kterou si všimnete, je její zelená barva. Tato jedinečná zelená barva je přirozený výsledek procesu destilace z bylin, které obsahují chlorofyl. Ale není to jenom kvůli barvě, proč je absinthu říkáno zelená víla. Jakékoli spojení se světem fantasy a magie vždy přiláká zvědavce. A také je zde důležitá role, kterou absinth hrál jako inspirace pro mnohé umělce a spisovatele. Známý francouzský malíř Vincent van Gogh, britský autor Oscar Wilde a mnozí další byli závislí na tomto povzbuzujícím nápoji. Rébus se začíná rozplétat, že?

Magické účinky absinthu?

Nyní se vrhneme trochu více do hloubky. Jeden z hlavních důvodů, proč absinth získal přezdívku "Zelená víla", je jeho údajný halucinogenní účinek. To ale není úplně pravda. Představte si moje zklamání, když jsem poprvé vyzkoušela absinth a ani po pěti sklenicích jsem neviděla žádnou zelenou vílu. Nicméně, absinth obsahuje látku zvanou thujone, která se nachází v pelyňku, jedné z hlavních bylin používaných při výrobě absinthu. Thujone vysoké koncentrace může mít psychoaktivní účinky, ale většina dnešních absinthů má tak nízké koncentrace thujonu, že není schopna vyvolat halucinace.

Pod povrchem Zelené víly

Absinth však nabízí mnohem více než jen potenciální halucinace. Je směsí různých bylin a koření, které mu dodávají jeho jedinečnou chuť. Je to téměř jako kdyby každou sklenku absinthu strážila malá zelená víla, která se ujistí, že každý doušek je naplněný tou nejdokonalejší chutí. Tak jo, je možné, že se tohle trochu nese v duchu mých fantazií, ale proč bychom měli nechat realitu stát v cestě dobrému příběhu, že?

Absinth a jeho místo v historii a kultuře

Absinth má také dlouhou a bohatou historii, která mu vysloužila svůj romantický a kontroverzní status. Během své dlouhé cesty zažil zákazy, skandály, ale i oblibu mezi umělci a spisovateli. Byl to neodmyslitelný doplněk pařížských kaváren a podniků v době Belle Époque. Byl to také oblíbený nápoj francouzských vojáků během alžírské války. Absinth je tedy spojen s kontextem své doby a s lidmi, kteří jej pili a udržovali jeho pověst živou.

Jemné umění pít absinth

Na závěr bych chtěla podělit o trochu praxe. Pít absinth je především rituál, za kterým stojí roky tradice. Sklenice absinthu se naplní, poté se do ní vloží speciální absinthová lžička s kostkou cukru a přes cukr se pomalu lije studená voda. Při tomto procesu se mění barva absinthu z tmavě zelené na mléčnou a lehce zelenou – to se nazývá louche efekt. A právě tento přechod z tmavě zelené na měsíční zář je často označován za moment, kdy se zelená víla vypařuje z lahve.

Takže zde máme, přátelé. Dokonce i když nemůžeme vidět zelenou vílu ve sklenici absinthu, její duch je přítomen v každém doušku. Není to všechno trochu fascinující? Ať už věříte v zelené víly nebo ne, nemůžete popřít, že absinth je opravdu unikátní nápoj plný mýtu a tajemství, který si získal nejen srdce mnoha umělců a spisovatelů, ale také mě.